Slavonice 2019

 

V letošním prestižním slavonickém turnaji družstev, který se koná již tradičně na počátku května, zvítězilo družstvo Trumf ve složení Kopřiva ‑ Pivnička, Pěkný – Zajíček.

tým TRUMF

Vítězný tým Trumf: zleva Pivnička, Pěkný s avatarem Zajíčka a Kopřiva

 

Shodou okolností jsme proti družstvu Trumf sehráli dvě rozdání, která mě zaujala, i když nešlo o žádné velké slemy. Obě hezky dokumentují, jak se hraje na vyšších soutěžích, ale obě také ukazují, že ještě větší zamyšlení by mohlo přinést ještě lepší výsledky.

Oba v druhé, rozdával S.


54
KQ1062
97
AKJ4

 

AK1083
J87
J6
1092

9762
A5
Q1042
863

 

QJ
943
AK853
Q75

 

Pavel Pěkný  sehrával 4 ze Severu poté, co Západ zasáhl pikem a Východ jej podpořil.

Výnos přišla 7, kterou Západ vzal králem a vrátil trumf. Východ vzal dámu esem a pokračoval pikem. Přirozené pokračování by byl další trumf a tak hlavní hráč pojal podezření, že Východ nevrátil trumf, protože má porážející zdvih na kluka. Zdá se tedy, že bude potřeba zahrát srdce shora a doufat, že kluk byl jen druhý.

Ale je zde ještě jedna možnost, proč Východ nepokračoval v partnerově plánu. A to, že má pikový čtyřlist a tedy na rozdíl od partnera ví, že ve skutečnosti žádný snap nehrozí. To vypadá pravděpodobněji a tak Pavel Pěkný nakonec trumfy zaimpasoval a závazek splnil.

Jen dva hlavní hráči z celého startovního pole trumfy neuhodli. Nevím sice, jak se to ve skutečných rozdáních stalo, ale Východ mohl přijít na to, že snap nebude potřeba, o malinkou chvilku dříve a Q propustit. Hlavní hráč pak musí v dalším kole trumfů hádat, zda expasovat nebo impasovat a je dost pravděpodobné, že neuhodne.

 

I druhé rozdání je z téhož zápasu.

Oba v druhé, rozdával E.


Q97
AQ87
87
J1074

 

AK83
J54
KQJ10
A9

J1042
962
953
Q82

 

65
K103
A642
K653

 

 

Západ

Sever

Východ

Jih

Fořt

Pěkný

Fořtová

Zajíček

 

 

pas

pas

1

pas

pas

kontra

pas

2

2

pas…

Sever se samozřejmě bojí vynášet od AQ a tak volí „bezpečný“ výnos J. Do prvního zdvihu padá celá rodina a hlavní hráč pokračuje 9. Sever bere desítkou a má opět problém. Srdce stále zahrát nechce a tak nakonec vrací tref. Hlavní hráč spokojeně zahazuje srdce, ale stejně ještě zkouší zajímavý manévr.

Sever má zřejmě něco jako AQ nebo KJ, když od nich nevynáší. Ale musí mít ještě něco dalšího, když Jih nezahájil. Po reopen kontru to vypadá, že v pikách má Jih dubl a Sever Qxx. Takže hlavní hráč rezignuje na trumfový impas a hraje malý pik do esa a pak z ruky malý pik. Sever je v obtížné situaci. Z jeho pohledu se jeví, že K má partner, protože jinak by hlavní hráč zahrál impas nebo piky shora. Takže přidává malou. Hlavní hráč tak vyloví třetí dámu za impasem a plní +1, místo -1 při optimálním průběhu obrany.

Ve skutečnosti by měla hlubší úvaha dovést Sever k tomu, že je něco špatně. Pokud by měl hlavní hráč

Axxx                     J10xx

je správné vsadit na rozdělené figury a poznat, kdo měl dubl. Zde je to evidentně Jih a tak by měl hlavní hráč zahrát ze stolu J a je-li u Jihu Kx nebo Qx získat tři zdvihy. To, že tak nezahrál, by mělo obránce varovat, že se děje něco divného.

A ještě test znalosti slavonického hotelu Besídka. Poznáte, co je na následující fotografii Jirky Hovorky?

Schodiště

Je to schodiště ve vstupní věži k pokojům.

 

Předcházející rozdání