Rozdání z Kořenova

 

Na bridžovém týdnu v Kořenově se vyskytlo mnoho zajímavých rozdání. Jedno z nich přišlo hned v úvodním turnaji.

Krabice 16, rozdával W, EW v druhé


A109832
-
KQJ6
A92

 

Q754
QJ85
5
QJ108

J6
7643
A1093
763

 

K
AK1092
8742
K54

 

 

Do 3BT vynesl Západ Q. I přes určité komunikační problémy máme šest zdvihů shora a pokud se podělí kára, snadno vypracujeme tři další v kárech. Další varianta je hrát přes piky.

Ale která z těchto šancí je větší? Obě šance jsou celkem překvapivě dost vysoké. Šance na piky 3-3 nebo alespoň jednu figuru v dublu nebo singlu je 69%, což je více, než běžné dělení kár 3-2. Ale šance na dělení kár je však ve skutečnosti také vyšší. Při zahrání prvního kára z ruky je až 84%.

Zdá se, že kára vyhrávají, ale ve skutečnosti je možné obě šance zkombinovat. Nemůžeme však začít piky, protože bychom také mohli ztratit dva trefové, kárové eso a dva pikové zdvihy. Takže propustíme první tref, druhý vezmeme v ruce a hrajeme káro do figury. Pokud by náhodou Východ propustil, pokračujeme ještě jedním vysokým kárem, abychom zjistili jejich rozlohu.

Pokud se kára podělí máme již vyhráno. Na stůl jsou ještě dva přechody a do ruky jeden pikový a jeden čtvrtým kárem. Pokud se však kára nedělí, musíme hrát opatrně. Horší je ovšem, pokud se kára nedělí a Východ propustí první káro. Pak přejdeme do ruky pikem a pokračujeme kárem. Východ vezme a vypracuje partnerovi tref. Pak odehrajeme A a pokud se objeví figura, vypracujeme piky. AK jsou sice ztracené, ale ty už nepotřebujeme, protože máme dostatek zdvihů na stole.

 

Předcházející rozdání