Dvojí risk

7.9.2019

 

Následující rozdání pochází z posledního párového turnaje letošního bridžového týdne v Gosau.

 

Krabice 8, rozdával W, oba v první


A
98763
A4
KQ872

 

754
AJ5
K632
J53

J109832
Q
875
A64

 

KQ6
K1042
QJ109
109

 

 

Západ

Sever

Východ

Jih

pas 1 2 3BT
pas…      

 

Jih zvolil spekulativní riskantní hlášku 3BT, i když měl zajištěný srdcový devítifit. Ale deklarovaný výnos do piků, kde vidí dvě zádrže, a chuť získat v párovém turnaji top, jej do jisté míry omlouvá.

Západ vynesl podle očekávání pik, který vzal stůl esem. Odtud přišlo srdce k dámě, králi a esu. Západ přirozeně pokračuje dalším pikem, na který stůl zahazuje tref, a který Jih bere králem. Nyní je čas na chvíli rozmyšlení.

Je celkem jasné, že obě zbývající srdce má Západ a Východ tedy bude mít nejméně jednu levnou topfiguru. Pokračovat hned ve vypracování srdcí by mělo fatální následky, protože Východu by zůstal vstup na vysoké piky.

V každém případě je nyní čas na změnu. Hlavní hráč tedy hraje z ruky trefovou desítku, a chystá se vyrazit Východu jeho budoucí vstup na piky. Pokud položí dámu, bude muset ke splnění později uhodnout, zda získá devátý zdvih impasem na J nebo na K. Ale to by splnit jen 3BT= a měl by méně než ti, kteří hrají bezpečné 4. To samozřejmě nebylo cílem hlášky 3BT a proto musí hlavní hráč zariskovat i v sehrávce. Propouští 10, a když Východ bere esem, může se posléze bezpečně vrátit k srdcím a splnit 3BT+1 jako čistý top.

 

Předcházející rozdání