Dvě cesty

17.9.2019

 

Zajímavá rozdání se nevyskytují jen na slavných turnajích, ale i v běžných klubových soutěžích. To následující je z prvního kola pražské skupinové A.

 

Krabice 22, rozdával E, EW v druhé


AQ7
983
K94
K632

 

KJ964
J7
108653
6

10
10542
7
QJ109874

 

8532
AKQ6
AQJ2
A

 

 

Západ

Sever

Východ

Jih

    pas 1
1 3BT pas 6BT
pas…      

 

Ne na všech stolech proběhla dražba takto. Ve skutečnosti se 6BT hrálo jen na třech stolech a pět dvojic skončilo dražbu v celoherním BT závazku. Z nich všech ale jako jediná získala 12 zdvihů a splnila 6BT dvojice Kolek - Macura. Nevím sice, jak vše proběhlo na vítězném stole, ale k cíli vedou dvě cesty.

Východ vynese tref nebo pik, ale po obou výnosech je cesta stejná. Například po trefovém výnosu vezme hlavní hráč tref na stole esem a provede inventuru zdvihů. Shora má čtyři kárové, tři srdcové, dva trefové a po zásahu Západu skoro jistě dva pikové. To je však jen jedenáct zdvihů. Jedna cesta jak se dostat ke dvanáctému je pečlivě sledovat střední karty.

 Základní šance jsou srdce 3-3 a tak by mohl hlavní hráč začít od srdcí. Po odehrání dvou kol by si měl povšimnout, že ze Západu spadlo J7. Tak se kromě rozpadu objevila ještě šance, že je Západ čestný muž a jeho odhozy jsou přirozené. Pak může hlavní hráč uhodnout situaci a vyimpasovat desítku u Východu.

Ale ve skutečnosti není nutné hned vsadit na srdce. Hlavní hráč by měl v druhém zdvihu přejít kárem na stůl a propustit tref. Ambice na 13 zdvihů jistě nemá, a tak je standardním postupem zredukovat počet zdvihů. Pak vezme trefové pokračování králem a odehraje kára. Jakmile Východ nepřizná na druhé káro, ví hlavní hráč, že již splnil. Západ má alespoň pět piků a pět kár a tak již nemůže mít trefy. Naopak Východ nebude držet piky. A drží-li trefy jen Východ a piky jen Západ, kdo pak bude držet srdce?

Hlavní hráč tedy odehraje jedno káro, jedno srdce, zahraje deklarovaný pikový impas a pokračuje dalším kárem. Před zahráním posledního kára nastala čtyřkartová koncovka.

 


A7
3
-
2

 

KJ9
-
10
-

-
105
-
109

 

8
Q6
A
-

 

 

Zde je ve skvízu mezi trefy a srdci Východ, ale pokud by měl srdce Západ, byl by zase on ve skvízu mezi piky a srdci.

 

Předcházející rozdání