Problémy s komunikací

13.1.2020

V nedávných příkladech byly uvedeny dva na podobné téma zdánlivě zbytečného odevzdání zdvihu. Byly to "Sehrávka roku 2019" a "Rychlá akce". Připomněli mi téměř 30 let staré rozdání z Mistrovství Evropy v Irském Killarney ze zápasu Československa proti domácímu Irsku.

Kolo7, krabice 28, rozdával W, NS v druhé


QJ1075
AK432
AQ
J

 

9842
J1085
1072
94

AK6
97
86
AQ10873

 

3
Q6
KJ9543
K652

 

Západ

Sever

Východ

Jih

Scannell Fořt Brennan Illa
pas 1 3 pas
pas 4 pas…  

Dnes by se rozdání asi dražilo trochu jinak, ale závazek nebyl špatný. Jen ty dlouhé trefy u Východu trochu naznačovaly, že rozlohy nemusí být tak příznivé. A Východ vynesl 9, což také nenaznačovalo pravidelné dělení barev.

 Pokud by byly trumfy 3-3, je to snadné. Vytrumfujeme a odehrajeme kára. Ale pokud budou trumfy 4-2, což je mnohem pravděpodobnější i bez této dražby, nelze zcela vytrumfovat, protože soupeři by získali čtyři zdvihy. Je sice možné trumfnout jen třikrát a pak rychle zahodit ztrátový tref na kára, ale pak skoro jistě odevzdáme tři pikové zdvihy a šance na splnění je téměř nulová.

Hlavní hráč však první výnos 9 propustil. Pokud se Východ nevzpamatuje a bude automaticky pokračovat v trumfech, bude dokonáno. Hlavní hráč přejde károvým esem, nyní již kompletně soupeře vytrumfuje a dohraje závazek na kára.

Východ, který již měl v ruce 7, ji však po chvíli přemýšlení bohužel zandal do listu a upadl do hlubokého námyslu. Když se probral, pokračoval v druhém zdvihu kárem a tím zničil komunikaci. Hlavnímu hráči nyní již zbývá jediná možnost ke splnění závazku a to, že trumfy budou 3-3. Odehrál nyní trumfové AK a přebil si tak Q. Bohužel trumfy 3-3 nebyly a tak jednou spadl.

Vedlejším efektem tohoto zahrání bylo, že český skórer, který rozdání zapisoval a viděl, jak hlavní hráč napřed jedno srdce propustil, pak si srazil dva vysoké trumfy a jednou spadl, málem dostal infarkt.

  

Předcházející rozdání