Nejen špičkoví hráči podvádějí

28.12.2020

 

Kdykoliv se v bridži podaří odhalit podvod špičkového hráče, jsou bridžové časopisy i bridžové servery plné senzačních článků. Jakkoliv jsou tyto případy velice čtenářsky zajímavé, jde jen o špičku ledovce a je také nutné řešit vysoký podíl podvádění v turnajích běžné úrovně.

Problémem je, že by bylo nutné prověřit řádově větší množství hráčů, než v případě expertů. U expertů trvá prověření jednoho případu řádově stovky hodin. Jen počet zatím nahlášených neexpertních případů americké federace ACBL by tak při současných expertních testovacích kapacitách byl projednáván do konce roku 2021. A to by se během roku 2021 již nesměly přijímat další podněty.

Během listopadu 2020 proto ACBL zkusila k vyšetřování těchto případů změnit přístup. Provedla testy 50 párů, z nichž 34 byly dvojice střední úrovně podezřelé z podvádění, ostatních 16 dvojic byly jistě poctivé nebo expertní dvojice. Do skupiny podezřelých byly zařazeny i dvě expertní dvojice, které již byly z podvádění usvědčené a přiznaly se.

Data byla důsledně anonymizována a testy se zaměřily výhradně na první výnosy. Šlo například o podezřelé akce typu: vynesení nepodloženého esa do barevného závazku, když měl partner singl. Nebo o podnesení esa v barevném závazku, když partner měl krále. Jednotky takových zahrání nic neznamenaly, ale pokud hráč téměř vždy zahrál esem, když měl partner singl a podehrál eso, pokud měl partner krále, šlo již o podezřelou událost.

Podstatné bylo, že hodnocení prováděli hráči střední úrovně, což umožňovalo případy přidělit mezi větší množství testovatelů. Ti dostali dvě otázky: „Podvádějí tyto páry?“ a „Myslíte si, že jsou důkazy průkazné pro jejich usvědčení?“.

Ve třech případech z 34 podezřelých neměli dobrovolní testeři dostatek rozdání pro kvalifikované rozhodování, ale ve zbylých 31 případu odpověděli na obě otázky „Ano“. Zajímavé bylo, že neodhalili dvě podvádějící expertní dvojice, i když některým testerům byli trochu podezřelí. To proto, že expertní dvojice podvádějí jinak než kluboví hráči.

Klíčové je, že testeři ani v jednom případě neoznačili čestné dvojice. Kluboví hráči tedy mohou pomoci s testováním klubových hráčů, ale nemohou kvalifikovaně testovat experty. Tímto způsobem se dá velice zvýšit rychlost testování.

Základní podmínkou je však dostatečný počet rozdání, na kterých je test proveden. V tomto konkrétním případě bylo do testu obviněných 31 párů zahrnuto celkem 129 815 rozdání. Většinou se pro podezřelý pár kontrolovalo kolem 4 tisíc rozdání. Zahrnutí dobrovolníků do skupiny testerů tak řádově snížilo čas na řešení jednoho případu. To nyní trvá již přijatelných 10–20 hodin.

Předcházející aktualita