Skandál v nejvyšších patrech

11.03.2021

 

Počátkem února rozhodla americká federace, že odebírá titul týmu Gupta, který zvítězil v USBF Invitational. Důvodem je, že jeho hráč Huub Bertens nelegálně získával informace o listech ostatních hráčů. Na rozdíl od například podvodu německého seniorského týmu na MS 2013 na Bali, kdy byly všechny ostatní týmy posunuti o místo nahoru, zde překvapivě k takovému rozhodnutí nedošlo, takže soutěž pouze nemá vítěze.

Šetření bylo provedeno na základě oznámení hráčů, kterým se zdálo, že Huub Bertens má nezákonné znalosti o rozdáních. V následujícím šetření, které obsahovalo i 14 dní živého svědectví, prozkoumal výbor pro vyšetřování všech 253 rozdání, na kterých se Bertens této soutěži podílel. Na základě toho pak výbor vypracoval závěrečnou zprávu v rozsahu více než 700 stran. V ní jednomyslně konstatoval, že Bertens nelegálně získal a používal informace o listech ostatních hráčů.

Důsledkem je okamžité vyloučení z Americké bridžové federace s tím, že o opětovné členství nesmí zažádat dříve než v roce 2028 a i poté ještě bude v tříleté podmínce.

Předcházející aktualita