Albechtice 2021

06.08.2021

 

I přes nebezpečí Covidu uspořádala Pavla Svobodová i letos svůj pravidelný, oblíbený a silně obsazený letní bridžový týden. Kromě hráčů se zúčastnilo i mnoho jejich dětí a dnes již i dětí jejich dětí, kteří zde tráví skvělou dovolenou. Bojové hry, volejbal, tenis, stolní tenis nebo koupání v přilehlém rybníku tvoří součást denního programu.

Ale hlavním lákadlem jsou dopolední skupinovky a večerní párové turnaje. Hrálo se až na 12 stolech a o expertní nebo méně expertní, ale o to spektakulárnější zahrání nebyla nouze. Suverénním a zaslouženým highscorerem se stala Jiřina Böhmová, která za sebou nechala velké množství reprezentantů. Celkový highcsorer.

Následující rozdání z nedělního večera vyžaduje předvídat budoucí vývoj sehrávky.

Krabice 1, rozdával N, oba v první
976
983
AK76
AKQ

 
Q103
K1065
982
732
KJ542
Q
QJ54
985

 
A8
AJ742
103
J1064

 

Po pikovém zásahu Východu sehrával Jih 4. Západ poslušně vynesl pik, který hlavní hráč hned vzal. Pak přešel kárem na stůl, odkud zahrál 9 s úmyslem ji propustit. Ale když Východ přidal dámu, hlavní hráč pobil esem a vrátil malé srdce. Západ vskočil desítkou, stáhl pik a pokračoval třetím kolem, které Jih snapl.

Vznikla koncovka:
-
8
A76
AKQ

 
-
K6
82
732
4
-
QJ5
985

 
-
J7
10
J1064

 

Dobré je, že Západ již nemůže mít piky na další zkrácení, ale problém spočívá v tom, že pokud hlavní hráč nyní bezstarostně zahraje trumf, uvízne po vrácení levné barvy na stole. A odtud se dostane jen za cenu zkrácení, po kterém Západu vyroste 6.

Řešením je risknout, že má Západ alespoň tři trefy a hned je odehrát. Pak snapneme káro a ve dvoukartové koncovce zahrajeme poslední tref a desátý zdvih získáme en passant na 8.

Ve skutečnosti však mohl Západ po získání zdvihu na 10 hned odehrát ještě K a tím nedopustit tuto koncovku a závazek porazit.

I v dalším rozdání z čtvrtečního večerního turnaje se dalo hodně usoudit z dražby a z průběhu sehrávky.

Krabice 13, rozdával N, oba v druhé
842
A10962
42
932

 
109763
743
AKQ
A7
AKJ
KJ
J105
KQ1065

 
Q5
Q85
98763
J84

 

31 bodů a pikový fit vedly na většině stolů k dotazu na esa. Po zjištění, že chybí jedna klíčová figura a trumfová dáma sehrával na většině stolů Západ 5.

Nejčastějším výnosem bylo káro. Hlavní hráč bral a občas se pokusil zabezpečit tím, že napřed odehrál jeden vysoký pik, přešel zpět kárem a zaimpasoval pik. Zabezpečení proti singl pikové dámě však naopak vytvořilo nebezpečí v kárech. Takže když se dostal Jih do zdvihu na pikovou dámu, poslal (pokud nezaspal) kárový snap a porazil závazek.

Na jednom stole využil citlivě informaci o chybějících klíčových figurách Honza Diamant. Vynesl malé srdce!

Hlavní hráčka samozřejmě neuhodla. Jih vzal srdcovou dámou a vrátil osmičku do esa partnera. Ten pak zahrál káro a po zabezpečení proti singl pikové dámě u Jihu došlo také ke károvému snapu. Takže nula za výsledek -2.

Je tu ale drobná disproporce, protože šance na singl dámu u Jihu je asi 3% a šance na pět nebo více kár u Jihu je kolem 19%. Takže o nějakém zabezpečení není ani řeč. Samozřejmě je lepší pro druhý přechod do ruky použit tref, ale i nebezpečí rozlohy trefů 5-1 nebo 6-0 je kolem 8%. Zdá se proto, že nejlepší je se nijak "nezabezpečovat" a hned zahrát pikový impas.

Ve skutečnosti je dobré se po tom, co obrana získala první dva srdcové zdvihy, zamyslet. Sever má evidentně ještě 10 a pokud by měl Q musel by vidět, že má před sebou snadnou cestu k poražení závazku. Jenom by pokračoval v srdcích a musel by získat zdvih na Q. Po károvém pokračování je tedy jasné, že pikový impas nemá smysl. Hlavní hráčka zde mohla dohnat sál tím, že zahraje trumfy shora.

Předcházející aktualita