Případ Fantoni

10.10.2021

 

Případ odstartovali Sabine Aukenová a Roy Welland, když v srpnu odstoupili z otevřeného týmu Německa pro Bermuda Bowl. Důvodem byla přítomnosti Fulvia Fantoniho, v italském týmu. Ten byl vyšetřován a čelil disciplinárnímu řízení za podvádění. Vyšetřování a následné řízení skončilo odsouzením a tresty. Ale v odvolání v Evropě byl pak zproštěním viny, zatímco v Americe je stále považován za vinného. Pochybnosti však zřejmě zůstaly i u evropských hráčů.

Auken a Welland jsou známi svým fair play přístupem k bridži. Známý je jejich případ z párového mistrovství Evropy 2016, kdy byla až den po vyhlášení vítězů, tedy po limitu reklamací, zjištěna chyba ve skórování. Ta je odsunula na druhé místo. Auken a Welland hned nabídli své medaile novým vítězům Bach a Cornell z Nového Zélandu. WBF však tehdy promptně problém vyřešila vyhlášením dvou prvních míst.

Auken

Sabine Auken na ME 2010 před zápasem s Českou republikou

V kvalifikaci na Bermuda Bowl byl následně 23. srpna skrečován první zápas kvalifikace na Bermuda Bowl mezi Skotskem a Itálií. Tehdy se uvádělo, že Skotové nepředložili soupisky, avšak postupem času vyšlo najevo, že odmítli hrát. Následně odmítl hrát Wales a pak i 30 ostatních zemí. Nebylo to asi úplně snadné, protože i za jiné týmy hráli hráči s trochu podobnými problémy. Vzhledem k tomu, že za skreč byl výsledek 12:0 pro Itálii, ta pohodlně postoupila z 3. místa, aniž by odehrála jediné rozdání.

Svou podporu Skotsku a Walesu vyjádřil dosti emotivně i Mahmood Zia. Ale také například anglická, nizozemská a švýcarská bridžová federace. Odpor podpořilo i Polsko a Severský svaz jménem Dánska, Faerských ostrovů, Islandu, Norska, Švédska a Finska. Ani jedna národní bridžová organizace se nevyjádřila na podporu Itálie, italského týmu nebo italské federace.

Naopak italská federace se cítila velice dotčená a na svých stránkách i sociálních sítích uveřejnili své stanovisko, kde soudí, že jde o závažné porušení zásady sportovního chování a základní zdvořilosti. Alberto Forcucci - nehrající kapitán italské reprezentace - doslova napsal, že jde o hanebný bojkot proti italskému týmu. A italská federace vyhlásila, že jeden z pěti kvalifikovaných italských týmů je stále: BORTOLETTI s hráči Carlo Bortoletti - Dano De Falco, Paolo Clair - Givanni Genova, Fulvio Fantoni - Massimo Moritsch

Nemluví však jistě za všechny italské hráče, protože například Dano DeFalco z jeho vlastního týmu také odstoupil a stejně tak udělal i tým Vinci: Duboin-Madala a Laurio-Versace.

Sám Fantoni se nechce vzdát, ale přenesl zodpovědnost na kapitána svého týmů, jehož rozhodnutí bude respektovat. Následně však počátkem září výbor italské federace nepovolil týmu BORTOLETTI hrát, protože v případě vítězství „by vznikly nepřekonatelné problémy pro otevřený tým“.

Bortoletti odepsal, že se bude soudit. V Evropě to zřejmě možné je, avšak v Americe mají v EBL předvídavé ustanovení: Tím, že se stanete členem ACBL nebo obnovíte členství v ACBL, výslovně souhlasíte s tím, že se vzdáváte vašeho práva na spory mezi vámi a ACBL u soudu a souhlasíte s přijetím použití závazné arbitráže před Americkým arbitrážním sdružením.

To však ještě není konec. V průběhu září italská federace vzala opět Bortelettiho tým na milost, načež odstoupily dva z pěti italských týmů VINCI a ZALESKI. Nicméně 7. října 2021 italský národní sportovní soudce, Riccardo de Lodi, rozhodl že italské kvalifikace na Bermuda Bowl se budou konat od 14. do 17. října s těmito týmy: Bortoletti, Burgay, De Michelis a Vinci.

Pěkná divočina a jistě to není úplný konec boje. Hojné články se o této situaci se objevily v mnoha zahraničních novinách. Například v The Times, The Daily Telegraph, USA Today a dalších.

Předcházející aktualita