Statistiky podvádění

12.05.2022

 

Americký hráč Nicolas Hammond z Johns Creek v Georgii se již delší dobou zabývá statistikami podvodů v internetovém bridži. Současné informace na internetu umožňují strojově statisticky zpracovat a vyhodnotit velmi rozsáhlé soubory rozdání. Vyhodnotil více než 100 milionů rozdání hraných v internetových soutěžích pořádaných národními bridžovými organizacemi z celého světa. Do statistiky zahrnuje jen páry, které spolu v těchto soutěžích sehrály více než 1 tisíc rozdání. Takových párů má ve svém souboru kolem 50 tisíc.

Klíčové je správné stanovení kritérií, podle kterých se podvádění pozná (velmi časté zázračné výnosy, příliš častá neobvyklá zahrání na specifickou kartu u partnera nebo u některého soupeře atd.). Samozřejmě jsou jiná kritéria pro hraní mezinárodních expertů nebo pro hraní klubových hráčů a tyto rozbory jsou nastavené na klubové hráče.

Z těchto statistik amerického hráče vycházejí zhruba 2% počet podvádějících dvojic, tedy zhruba každá padesátá dvojice v internetovém bridži podvádí. Dále vychází, že hráči některých zemí podvádějí častěji než hráči z jiných. Největší procento podvodů vychází na hráče z Francie a z Itálie.

Otázkou je vždy správná interpretace výsledků šetření. Dá se předpokládat, že u menších zemí, než je Amerika, bude mezi nejčastěji hrajícími dvojicemi dosáhnuvšími více než 1 tisíc sehraných rozdání více těch, které si nedovoleně pomáhají, a tak bude nejspíš procento Francie i Itálie postupně klesat. I tak je však výsledek, pokud je správný, velice alarmující.

Předcházející aktualita