Jediný odhoz

14.9.2020

 

Toto rozdání pochází z prvního kola pražské ligy, kde se po dlouhé době setkali čeští špičkoví hráči naživo.

Krabice 1, rozdával N, oba v první
10942
86532
Q104
6

 
K3
10
AKJ752
Q842
Q8
AKJ7
863
AK95

 
AJ765
Q94
9
J1073

 

 

Z deseti stolů jich hrálo 3BT šest. Dva vydražili 6, potřebujících ovšem příznivé rozlohy v trefech i kárech, takže jeho šance je něco kolem 35%. Nevyšlo obojí a tak závazek dvakrát padl.

Jediná dvojice vydražila bezpečných 5 a jedna správných 6, kde čtvrtý tref zmizí na srdce a vše závisí na příznivé rozloze kár, což je trochu přes 50%. Paradoxně byla odvážná dražba odměněna, když Jih pikový výnos propustil a již jej neviděl. Tref pak hlavní hráč zahodí na vypracovaného J s přídavnými skvízovými šancemi na Jih, který toho drží příliš.

 

Na druhém stole zápasu, kde splnili 6, se druhý tým spokojil s běžnými 3 BT. Do nich Sever vynesl partnerem dražené piky. Stůl položil dámu, kterou Jih vzal esem a vrátil pik.

Pokud se trefy rozpadnou, má hlavní hráč devět zdvihů. Není důvod rozhodnutí odkládat a tak začíná rozehrávat trefy. Již druhé kolo odhalí, že Jih má kromě alespoň pěti piků slíbených v licitaci ještě čtyři trefy. Zdá se, že kára se spíš dělit nebudou, ale hlavní hráč nemá moc dalších možností a tak je nyní zkouší odehrát. Na druhé kolo však Jarda Holý na Jihu odhazuje srdce, takže přes kára to nepůjde. Zbývá tak jen šance v srdcích. Jednoduchá úvaha ukazuje, že závazek lze nyní jistě uhrát, ale bohužel nevíme, kterou z variant zvolit.

a) Pokud sedí impas, máme impasovat.
b) Pokud impas nesedí, má Jih již jen maximálně dvě srdce a dáma při hraní shora vypadne.

Západ tedy hraje 10, na kterou Sever pokládá malou. Co teď?

Pokud měl Jih Q, což po pikovém zásahu je docela pravděpodobné, byl opravdu v potížích. Zahozením trefu by dal devátý zdvih hned a zahozením piku by dovolil hlavníku hráči devátý zdvih v klidu vypracovat. Ale zahodil srdce bez jakéhokoliv trápení a známky neklidu.

Na druhou stranu Sever nepokryl 10. To by byla chyba v párovém turnaji, kdy tím může zadat důležitý nadzdvih, ale v týmech by tím donesl soupeřům devátý zdvih na stříbrném podnosu.

Hlavní hráč nakonec zaimpasoval a tak navýšil ztrátu až na 14 IMP.

 

Předcházející rozdání