Obrana roku 1975

20.1.2023

 

Následující rozdání bylo oceněno jako obrana roku 1975.

Krabice 10, rozdával E, oba v druhé
974
A62
KQ104
Q104

 
1053
Q1073
J82
975
AJ
K94
9753
A962

 
KQ862
J85
A6
KJ3

 

 

Západ

Sever

Východ

Jih

Seres
    1 1
pas 2 pas 4
pas…      

Na Východě seděl asi nejlepší australský hráč všech dob Tim Seres. Nebyl tak známý z turnajů, protože se hodně věnoval hraní v klubech, většinou o vysoké sázky, což mu spolu se sázkami na koně umožnilo velice pohodlný život.

Tehdy se asi dražilo trochu jinak než dnes, protože z dnešního pohledu by Sever svůj list značně podlicitoval. Ale Jih zřejmě hrál podobným stylem, protože jinak by on zas z dnešního pohledu svůj list přecenil.

Západ vynesl 7 a Seres vzal esem. Zdá se, že s rozdáním nelze nic dělat. Pokud obrana hned neotevře srdce, tak hlavní hráč splní s nadzdvihem. Ale bohužel se jeví, že ani zahrání srdce nepomůže. Hlavní hráč vezme esem a pokračuje čtyřmi koly kár, na které zahodí obě ztrátová srdce. Západ sice snapne, ale již není cesta k získání více než jednoho zdvihu na trumfové eso.

Tim Seres však našel řešení. Zahrál K. Z pohledu hlavního hráče J sedí před dámou a není tedy třeba riskovat trumfovou promoci v případě, že budou trumfy nebo kára jinak rozložené.

Hlavní hráč tedy vzal srdcového krále esem a zahrál ze stolu trumf. Seres vskočil esem a podehrál srdce. Po stažení srdcového pádu, zahrál Západ ještě čtvrté kolo srdcí, které Východ snapl klukem a vypracoval tak partnerovi ještě druhý pád na trumfovou desítku.

 

Předcházející rozdání