Příklad 5

 

Jak rozehrajete následující barvu, abyste získali 4 zdvihy?

Q92                            A10765

 

Správná odpověď je:

Jde o trumfovou barvu v rozdání 27 z posledního kola pražské skupinové A. Část hráčů z vyšší skupiny a většina z té nižší zde ztratila 2 zdvihy a splnila jen 4 +1 nebo, což bylo mnohem horší, 6 -1.

Správné je zahrát dvojitý (Culbertsonovský) impas. Hrajeme ze stolu dámou a v dalším kole pokračujeme devítkou. Toto zahrání nám dává 71,22%. Podmínkou jsou dva přechody na stůl, ale ty v tomto rozdání byly.

Stejnou šanci dává zahrání devítkou v prvním kole, ale první varianta nám může přinést prémii s šancí 2,83% v podobě jediné cesty k získání všech zdvihů v případě, že Jih má singl kluka.

Jen o málo menší šanci 70,09% dává zahrání malé karty do devítky.  Na první pohled se zdá, že zahrání malé do dámy je rovnocenné, ale ve skutečnosti je jen 61,61%, protože v 8,48% bude mít  Jih KJxx, a v tom případě odevzdá při zahrání do dámy dva zdvihy. V reálné praxi je šance při zahrání do devítky ještě větší. Pro Jih s Kx, což je prohrávající možnost při zahrání do devítky a následném impasu na krále, je velice těžké na zahranou malou položit s dubl králem také malou. A tak máme v rozdání hraném proti člověku, a ne proti robotu, ještě až 10,17% k dobru.

A pokud by někoho napadlo napřed odehrát eso, tak si sníží šanci na pouhých 58,78%.

 

Předcházející rozehrání