Příklad 26

30.3.2020

 

Jak rozehrajete následující barvu, abyste získali 6 zdvihů?

AJ109862                         54

 

Správná odpověď je:

Pokud jde jen o rozehrání této kombinace bez dalšího kontextu, tak největší šanci 76% dává zahrání dvojitého impasu. Odehrání esa v prvním zdvihu dává 66%. Zahráním impasu a pak odehráním esa v druhém kole si oproti odehrání esa v prvním kole pouze ubírám šanci na chycení singl figury za esem a tak si snižuji šanci na 53%.

Ale klíčový bývá právě kontext, který některá zahrání vylučuje, případně znevýhodňuje.

Následující problém řešil Západ ve předvčerejším česko-slovenském turnaji v rozdání 10 po zahájení partnera 1.
4
87
AJ109862
1042
KJ982
AK10
54
A98

Západ zvolil hlášku 1BT a ta oběhla. Sever vynesl srdce, které vzal stůl esem. Protože zde nemůže ani uvažovat o zničení si přechodu odehráním esa, zahrál hlavní hráč káro do kluka. To vzal Sever dámou a pokračoval dalším srdcem do krále stolu.

Nyní zastal klíčový moment. Jih přiznal malou a před hlavním hráčem stojí rozhodnutí, zda znovu impasovat nebo položit eso. Faktem je, že po odehrání několika zdvihů se pravděpodobnosti mění, a tak jistě stojí za to se znovu zamyslet. Žádné divoké rozlohy se zatím neukázaly, naopak srdce vypadají jako 4-4. To mírně pohne pravděpodobností ve prospěch pravidelných rozloh.

Zde však již chybí jen jediná karta, a zůstávají tak jen dvě možnosti, a to že K je u Severu, původně v KQ sec, nebo u Jihu, původně v K73. Původní pravděpodobnosti prvního je 7,8% a druhého jen 6,2% A vzhledem k tomu, že se po odehrání několika zdvihů pravděpodobnost pravidelné rozlohy ještě zvýšila, tak se zdá jasný vítěz bouchnout esem a čekat na vypadnutí krále.

Ale je tomu opravdu tak? Ve skutečnosti je zde ještě ve hře Pravidlo omezeného výběru. Dobrý hráč s KQ sec za esem přidá dámu jen v části případů, většinou v polovině. Takže vypadnutí dámy ukazuje KQ sec jen v 3,9%. A to otáčí šance ve prospěch opakování impasu.

Samozřejmě je zde ještě otázka psychologie a znalosti soupeře. Pokud Sever nikdy nepřidá krále z KQ sec, tak je dobré hrát shora. Pokud je extrémně (až průhledně) lstivý a vždy přihodí krále z KQ sec, jistě musíme impasovat, protože krále nemá. A to je i návod pro obránce v KQ sec za esem, který by měl v části případů přidat krále, a tak pro hlavního vytvořit nečitelnou situaci.

 

Předcházející rozehrání