Příklad 41

18.12.2020

 

Jak rozehrajete následující barvu, abyste získali 4 zdvihy?

KQ93                        A54

 

Správná odpověď je:

Podobná kombinace je poměrně častá. Vyskytla i na nedávné online Velké ceně Prahy v prvním kole v rozdání 18. Správné je začít odehráním esa a pak krále. Pokud oba soupeři přiznají, přejdeme zpět a pokračujeme malou do Q9. Rozhodování nám nastane, pokud do druhého kola Sever přidá 10.

Nyní se musíme rozhodnou mezi tím, zda zahrajeme na to, že Sever má jen 10x nebo celé J10x. V prvním případě impasujeme do devítky, v druhém hrajeme shora. Výpočet pravděpodobnosti nám dává odpověď. Kombinace 10x má šanci 6,5% a J10x 7,1%. Zdá se tedy, že máme hrát shora. Ovšem opak je pravdou.

Ve skutečnosti platí tyto pravděpodobnosti jen tehdy, pokud je Sever extrémně bezelstný a od J10x zahodí v druhém kole vždy 10. Pokud je trochu lstivý (ale ne zase přespříliš, aby byl snadno čitelný), čas od času zahodí v druhém kole J a 10 si ponechá. Takže od J10x padá 10 v druhém kole jen v polovině případů, tedy ne v 7,1% asi jen v 3,6%.

Správné je tedy, pokud se v druhém kole od Severu objeví 10 nebo J, v třetím kole impasovat. Hrajeme tak celkem na 48%.

Pokud bychom hned v prvním kole odehráli K nebo Q, snížíme si šanci o 1%, ve kterém je barva dělená 6-0. Toto pořadí bychom tedy měli použít jen při nedostatku přechodů mezi listy.

 

Předcházející rozehrání