Podvody na BBO

06.12.2020

 

Nepodlehněte pokušení získat podvodem snadnou výhru – nestojí to za to!

Obrovský nárůst internetového bridže způsobený Covid-19 zvýšil počet podvodů na BBO. Zároveň však také vytvořil obrovské množství dat. Dnes již existují rozsáhlé databáze rozdání z BBO a není tedy problém tato data statisticky srovnat a dospět k vypovídajícím výsledkům.

A odhalení nejsou veselá. Ukazuje se, že významné procento špičkových hráčů v době, kdy se zvýšila aktivita hraní, při soukromé hře na BBO podvádělo. A i v současnosti, kdy hrozí vysoké tresty za podvádění na internetu, stále ještě jsou jednotky procent hráčů, kteří při hraní na BBO využívají nedovolené informace.

Podezření vznikne snadno. Dvojice, která má dlouhodobě nějakou svou herní úroveň, najednou začne dosahovat výrazně lepších výsledků. Když se pak analyzují její akce v licitaci, sehrávce i obraně, kde jsou zřejmá divná zahrání proti logice bridže, pak už jde nejspíš opravdu o podvody. Příklad: hráč nezahraje impas, když je singl král za esem, zapasuje forcing, když je u soupeřů špatná rozloha apod. Trest za takové podvody je několikaletý zákaz hraní. Proto by si každý měl rozmyslet, zda za cenu výhry v několika internetových turnajích chce riskovat, že přijde na mnoho let o možnost hrát na internetu i v klubech. K tomu si pokazí pověst a jeho jméno budou řešit disciplinární komise a  tisk.

A nejen americký svaz, ale i národní svazy evropských zemí, statistiky nezvyklých akcí provádějí a ČBS není výjimkou. I v Čechách již disciplinární komise zkoumá statisticky významný soubor rozdání několika hráčů, případně dvojic, které dosahují výsledků neobvyklým způsobem. Postup je klasický: Oznámení, základní vyšetření, podrobnější vyšetření a na závěr slyšení a rozhodnutí o trestu.

Mezi nejběžnější podvody patří hraní ze dvou blízkých počítačů a předávání si informací ústně nebo přes telefon. Další je pozorování své hry jako divák z jiného počítač, kde jsou vidět karty všech hráčů. Možnosti odhalení jsou však dnes již velice široké. Mezi základní patří detekce IP adres a uzlových serverů, přes které se hráči připojují. Především se však používá strojové i ruční vyhodnocování rozdání, které naprosto zřetelně označí netypickou dražbu, výnosy, obranu i sehrávku.

Například špičkoví hráči mají úspěšnost prvních výnosů kolem 81% ve srovnání s tím, jak by vynesli, kdyby znali karty partnera. Jen velice výjimečně lze dosáhnou o trochu více. Pokud tedy špičkový hráč dlouhodobě na několika stovkách rozdání dosahuje úspěšnosti 90%, je to důvod k podrobnému rozboru. Taková data ze všech závazků, do kterých hráč na BBO vynášel, dokážou získat servery BBO do jedné minuty a následná kontrola jednotlivých rozdání experty trvá řádově několik hodin. Velice důležité je provést opravdu komplexní šetření a nevybírat jen jednotlivá „podivná“ rozhodnutí hráče. Dnes však není problém, například porovnat tato rozhodnutí s rozhodnutími několika dalších hráčů jeho úrovně.

Celkové zpracování takového případu trvá i několik stovek hodin času komise, ale je důležité, aby bridž byl spravedlivý a nebyli v něm zvýhodňováni hráči, kteří se nechovají eticky.

V poslední době jsem vydala několik článků k problematice neetické hry:

Čínská liga

Další bridžové skandály

Skandál na ALT Major

 

Předcházející aktualita