Statistiky podvádění

20.03.2021

 

Pro vyhodnocení, zda hráč či dvojice podvádějí, byly zavedeny nové statistické údaje, které mohou na stopu těchto podvodů přivést. V zásadě se dá počítačově snadno vyhodnotit, zda hráč provedl akci, která při doubledummy analýze zadává zdvih nebo ne.

Bylo pro to dokonce zavedeno několik anglických zkratek.

 

DDOLAR: Double Dummy Opening Lead Accuracy Rate

Jde o poměr dobrých prvních výnosů (nezadávajících zdvih) k jejich celkovému počtu.

Nejlepší týmoví hráči mají tento poměr těsně pod 81%, dobří hráči těsně pod 80% a kluboví hráči pod 79%. Není bez zajímavosti, že rozdíl mezi špičkovými a průměrnými hráči je tak malý.

 

DECWER: Declarer Weighted Error Rate

Zde se porovná každá zahraná karta hlavního hráče na doubledummy analýzu. Počítá se s tím, že hlavní hráč odehraje v rozdání za sebe i stůl jen 24 karet, protože poslední zdvih je již deklarovaný. Spočte se jako počet odehraných karet, které zadaly minimálně jeden zdvih k celkovému počtu odehraných karet (24 * počet krabic).

Nejlepší světoví hráči mají tento údaj kolem 1,75%.

 

DEFWER: Defensive Weighted Error Rate

Počítá se s tím, že obránce, který vynáší, odehrává 11 karet (bez prvního výnosu a poslední karty) a jeho partner 12 karet.

Experti mají průměr kolem 1,30% a absolutní špička je až 1,00%.

 

Pokud hráči podvádějí, dělají méně chyb, než je obvyklé. Takže mají vyšší DDOLAR, nižší DECWER a nižší DEFWER. Pokud se obránci domlouvají budou mít normální DECWER, ale vyšší DDOLAR a nižší DEFWER.

Sama statistika však nestačí k odsouzení hráčů. Vždy je třeba vždy kromě jiného provést i jejich slyšení, při kterém by měli mít šanci vysvětlit důvody, které je k nestandardnímu zahrání vedly.

Předcházející aktualita