Těžký život hráče daylongu

6.4.2021

Jaroslav Holý

 

Jak ti z vás, co daylong hráli dobře vědí, k dosažení dobrého výsledku musí být splněna řada podmínek:

1.       musíte hrát dobře;

2.       nesmíte dostat partii, kde objektivně správná sehrávka vede k horšímu výsledku než ta špatná;

3.       nesmí vás podrazit robot naproti ani roboti na opačné lince;

4.       robot naproti (ale i soupeři) musejí dražit podle oficiálního systému (ačkoli to bývá zvykem, nemůžete si tím být jisti na 100 %);

5.       nesmí vás potopit sál vašich lidských soupeřů.

A občas se to sejde a přijde partie, kde je splněna první podmínka, ale většina ostatních nikoli.

V párovém turnaji sehráváte kontrakt 4 piky s následujícími kartami poté, co soupeř vpravo ve druhé zasáhl dvěma srdci:

Soupeř zleva vynesl srdcové eso a pokračoval malým kárem. Krabice nevypadá zajímavě – na lince máte 28 bodů a soupeř zleva ukázal čtyři, což znamená, že ostatní body jsou vpravo (ano, poněkud drzý zásah na pouhých osm bodů ve druhé s barvou, která není zrovna kvalitní, roboti někdy pokládají za nejlepší akci a už jsem na tom několikrát bral; oficiální robotí systém takovou hlášku připouští). Fádní průběh sehrávky vám slibuje sedící pikový impas a nesedící impas trefový, 11 zdvihů a další plochá partie.

Podrobné sledování karet přidávaných obránci vám ale přece jenom puls zrychlí. Když snapujete třetí srdci, ukáže se, že soupeř vlevo vynesl druhé eso v soupeř vpravo jich má sedm. Partie nakonec umožní kompletní dopočet a zjistíte, že „pravák“ má dva trumfy a tři kara, což znamená, že jeho trefový král je singl a má na zásah dokonce ještě o bod méně, protože nemůže mít současně trefového krále a trefového kluka. Po této přímočaré analýze zahrajete v koncovce tref k esu… a je jasné, že budete mít velice špatný výsledek, protože celá partie vypadá takto:

Zachránit vás může jediná věc – to, že sál bude schopen takového poměrně triviálního dopočtu a ostatní dopadnou z velké části stejně (placené daylongy mají obvykle slušnou úroveň).

Na druhý den si prohlédnete výsledky. Protože jde o speciální takzvaný „just declare daylong“, kde pouze sehráváte, je dražba a první výnos u všech stolů stejná. 18 hráčů, z toho šest BBO mistrů (tento status má zhruba půl procenta všech hráčů na BBO, kteří zde dlouhodobě dosáhli nejlepší výsledky – tisíc BBO klasifikačních bodů) a dva členové „BBO šlechty“ (ze skupiny nejlepších 250 ti hráčů z asi čtvrt milionu, kteří jsou na BBO evidovaní) zahrálo trefový impas a 17 z nich udělalo 12 zdvihů (jeden to nedokázal ani tak). Tři hráči včetně mě, z toho jeden s titulem “BBO king“ (druhý až třicátý nejlepší hráč v historii BBO), hráli trefy shora a získali v partii krásných 7,5 %.

 

Předcházející rozdání