Ještě lepší obrana

22.2.2022

 

Toto rozdání pochází kanadského mistrovství týmů.

Rozdával S, oba v první
A75
AJ8
8532
K63

 
Q9
1062
1094
AJ954
10862
K743
K7
Q107

 
KJ43
Q95
AQJ6
82

 

Jih sehrával 3BT, do kterých Západ vynesl 4. Hlavní hráč položil ze stolu malou, Východ přidal dámu, a když vzala zdvih, pokračoval desítkou. Západ jí převzal klukem a zdvih vzal stůl králem.

Nepříjemný začátek, protože hlavní hráč již nesmí odevzdat ve vedlejší barvě zdvih. Bez kár to nepůjde, a tak hlavní hráč hraje kárový impas. Východ hned do prvního zdvihu přidal krále, ale hlavní hráč odehrál ještě druhé kolo a situace se vyjasnila. Má již osm zdvihů, a ještě zbývá najít ten devátý. Stáhl tedy poslední dvě kára a nastala chvíle pro zamyšlení. Možností je mnoho. Srdcový impas, pikový impas, případně druhá piková dáma. Ale trefy byly evidentně dělené 5-3, takže hlavní hráč ještě odkládá rozhodnutí a dobrovolně sám hraje tref.

Obrana stahuje trefy, na které Jih odblokovává srdcovou dámu a vzniká koncovka:
A7
AJ
-
-

 
Q9
106
-
-
108
K7
-
-

 
KJ4
9
-
-

 

Hlavní hráč již musí získat všechny zdvihy. Západ vynesl srdce a hlavní hráč usoudil, že král je u Východu. Vzal tedy esem a když se v druhém kole piková dáma neobjevila, musel ji mít Západ. Zahrál tedy piky shora a splnil. Pěkně zahrané.

Obrana však mohla v koncovce výše zamotat hlavnímu hráči hlavu. Zamysleme se, co by následovalo, kdyby Západ vynesl 9. Hlavní hráč musí kvůli komunikaci vzít esem a musel by překonat značně velkou psychickou bariéru, aby usoudil, že Západ vynesl devítku od dubl dámy.

 

Předcházející rozdání